Polgári jogi szerződések
Legyen szó akár általános szerződési feltételekről, akár mintaszerződésekről, akár egyedi szerződésekről, bízhat benne, hogy magas színvonalú jogi segítséget tudok nyújtani az Ön által kívánt szerződés megszerkesztésében.
A polgári jog szabályai általában diszpozitívak, ami azt jelenti, hogy a felek a Ptk. számos rendelkezésétől eltérhetnek. Ennek megfelelően, meggyőződésem, hogy egy jó szerződéshez nem elegendő, hogy a szerződés szövege nem sért kógens, azaz eltérést nem engedő jogszabályi rendelkezést; elengedhetetlen az is, hogy valóban megfeleljen az ügyfelem szándékainak, igényeinek. Így a szerződések, szerződéstervezetek megszerkesztése az adott ügy tárgyától függően komplex feladat lehet, amelynek teljesítése érdekében szükséges más szakterületekkel (például, műszaki szakember) való együttműködés is.
Sokszor előfordul, hogy az adott szerződést nem „nulláról” kell megszerkeszteni, akár azért, mert a másik félnek van olyan szövegtervezete, amit alkalmazni szeretne, akár azért, mert részben vagy egészben korábbról rendelkezésre állnak mintaszövegek.
Ilyen esetekben hatékony segítséget tudok nyújtani a meglévő, vagy a másik fél által javasolt szöveg jogi véleményezésében, ami magában foglalja annak vizsgálatát, hogy a tervezet a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelel-e, milyen jogi jellegű kockázatokkal járna annak a tervezet elfogadása, alkalmazása, továbbá a jogsértések orvoslására, és kockázatok kiküszöbölésére vagy enyhítésére vonatkozó jogi javaslatokat.
A fentiek mellett közre tudok működni az ügyfelem által kívánt módosításokra, kiegészítésekre vonatkozó javaslatok megszerkesztésében. Természetesen ez esetben is kész vagyok együttműködni más szakterületekkel, így például a műszaki, vagy logisztikai szakemberrel együttműködni, hogy az ilyen igények is jogilag és az adott szakma szempontjából is pontosan, és ügyfelem igényeinek megfelelően kerüljenek rögzítésre.
Adásvételi szerződés: az adásvételi szerződés tárgya valamilyen áru, termék, vagy más dolog megvásárlása. Az adásvételi szerződések nagyon változatosak lehetnek, hiszen adásvételi szerződésnek minősül az ingatlan, a gépjármű, de bármilyen más gép, eszköz megvétele is. Főleg az eszközök, termékek adásvételéhez sokszor kapcsolódnak szállítással kapcsolatos kérdések, hiszen például egy termék vagy eszköz megrendelése esetén a tulajdonjog átruházása mellett fontos az is, hogy milyen feltételekkel kerül sor a leszállításra.
Bérleti szerződés: a bérleti szerződések közé tartoznak a lakásbérleti szerződések, de bármilyen más eszköz, dolog bérlete is.
Megbízási szerződés: a megbízási szerződések lényege, hogy a megbízó valamilyen feladat ellátásával bízza meg a megbízottat, ami a megbízott a legjobb tudása szerint köteles ellátni. Fontos különbség a megbízási és a vállalkozási szerződések között, hogy a megbízás esetén nincs feltétlenül konkrét eredmény, amit a megbízott köteles elérni (ilyen pl. egy tanácsadásra szóló szerződés), illetve, ha a feladat teljesítése konkrét eredménnyel jár, úgy ennek elmaradása sem jelenti feltétlenül azt, hogy a megbízott a szerződést megszegte (például, egy perbeli képviseletre szóló ügyvédi megbízás esetén a feladat eredményes, ha az ügyfél a pert megnyerte, de nem feltétlenül minősül az ügyvéd szerződésszegésének a pervesztesség).
Vállalkozási szerződés: a vállalkozási szerződések esetén a vállalkozó valamilyen konkrét művet köteles megvalósítani és a megrendelőnek átadni. A vállalkozási szerződések tehát abban különböznek a megbízási szerződésektől, hogy a vállalkozó köteles a szerződésben meghatározott eredmény elérésére (ezért eredménykötelemnek minősül a szerződés). A vállalkozási szerződések közé tartoznak például a tervezési és a kivitelezési szerződések.
A Ptk. a fentieken túl számos más szerződéstípust ismer, továbbá a Ptk. diszpozitív jellege azt jelenti, hogy a felek úgynevezett vegyes (több típusba tartozó szerződések elemit vegyítő), vagy atipikus (Ptk. által egyáltalán nem ismert) szerződést is köthetnek. Ilyen lehet például a sikerdíjas megbízási szerződés, aminek a lényege, hogy a megbízott részéről ugyan nem feltétlenül szerződésszegés a szerződés által meghatározott eredmény elmaradása, de ezen eredmény elérése esetén sikerdíjra jogosult, azaz a megbízási és a vállalkozási szerződésekre vonatkozó szabályok vegyülnek.
Ingatlan adásvétel
Az ingatlan adásvételi szerződések polgári jogi szerződések, azonban jellegüknél fogva kiemelt jelentőséget élveznek. Az ügyvédet általában a vevő, vagy vevők szokták megkeresni, de nem kizárt az sem, hogy az eladó által választott ügyvéd járjon el. Ennek megfelelően, mind vevők, mind eladók megkeresése esetén rendelkezésre állok.
Általában az ingatlan adásvételi szerződéssel kapcsolatos megbízás tárgya a szerződés megszerkesztése, az aláírt szerződés ellenjegyzése, továbbá a földhivatali ügyinézés.
A földhivatali ügyintézés magában foglalja mind a tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog, mind a tulajdonjog bejegyzésére irányuló eljárást.
Az ingatlan adatai: szükséges az ingatlan adatainak ismerete, ideértve különösen a helyrajzi számot, az ingatlan tulajdonosait, és az esetleges terheket. Ezeket az adatokat az ingatlan tulajdoni lapja tartalmazza, amelyet – adott esetben díj ellenében – bárki lekérhet a Földhivatal Online rendszerből. A tulajdoni lapot természetesen én is lekérem a szerződés aláírásának napján, azonban már a szerződés szerkesztése során is szükségem van a tulajdoni lapra (a szerkesztés során megállapodás szerint lekérhetem én is, de elfogadom azt is, ha az ügyfelem rendelkezésemre bocsátja).
Az ingatlan tehermentesítése: ha az ingatlan nem tehermentes, akkor tisztázni szükséges azt, hogy milyen módon kerül sor a tehermentesítésre.
A vételár és fizetési feltételek: fontos az ingatlan vételára, és az, hogy a vevő, vagy vevők mennyi részletben, milyen határidőn belül, és milyen forrásból fizetik azt meg. Több vevő esetén lényeges az is, hogy az egyes vevők milyen arányban szerzik meg az ingatlan tulajdonjogát, és milyen arányban járulnak hozzá a vételár megfizetéséhez.
Birtokbavétel: lényeges feltétel, hogy a vevő vagy vevők mikor és milyen feltételekkel léphetnek birtokba.
Banki hitel esetén: szükséges a hitelt nyújtó bank, illetve a banki elvárások ismerete. Általában a hitelügyintéző a vevő, vagy vevők rendelkezésére bocsátja a bank által kibocsátott, adásvételi szerződés kötelező alaki és tartalmi követelményeire vonatkozó szabályok (vagy hasonló) címmel ellátott dokumentumot. Ha ez nem történt meg, akkor természetesen én is be tudom szerezni a szükséges információkat.
Banki hitel esetén lényeges továbbá, hogy az ingatlan rendelkezzen energetikai tanúsítvánnyal.
Egyéb lényeges feltételek: a felek igényeitől függően a szerződés bármilyen egyéb feltételt is rögzíthet, fontos viszont, hogy ezeket a megfelelő időben jelezzék. Természetesen, az utólag (de még az aláírás előtt) jelzett kérésekkel ki lehet egészíteni a szerződést, azonban ez az ügyintézési idő meghosszabbodását eredményezheti.
Az ingatlan adásvételi szerződések kiemelt figyelmet élveznek, a szükséges adatok, információk tisztázását követően a szerződés tervezete gyorsan, általában 1 munkanapon belül elkészül. A felek jóváhagyását követően késedelem nélkül egyeztetésre kerül az aláírás időpontja, és a szerződés aláírását követően haladéktalanul – a földhivatali nyitvatartási időtől függően még az aláírás napján, vagy az azt követő munkanapon – benyújtom (vagy, ha nem a győri földhivatalról van szó, postára adom) az aláírt és ellenjegyzett iratokat (feltéve, hogy az ingatlan-nyilvántartási eljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj megfizetésre került).
Fenntartva azt, hogy minden ügy egyedi, így az adott üggyel kapcsolatban további költségek is felmerülhetnek, általánosságban az ügyvédi munkadíj mellett az alábbi költségek merülnek fel jellemzően az ingatlan adásvételi szerződésekkel kapcsolatos ügyintézés során:
– tulajdoni lap lekérdezésének költsége: ingatlanonként kettő alkalommal, egyszer a szerződés szerkesztése során (ha az ügyfél nem bocsátotta rendelkezésemre a tulajdoni lapot), egyszer pedig az adásvételi szerződés aláírása napján
– ingatlan-nyilvántartási eljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj, ami jelenleg ingatlanonként és eljárásonként 10.600,- Ft; fontos megjegyezni, hogy a tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog és a tulajdonjog bejegyzése két külön eljárás, így tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog esetén ezt a díjat ingatlanonként kétszer kell megfizetni
– postaköltség, abban az esetben, ha egyes okiratokat postáznom kell.
Munkajogi ügyek
A munkaviszony a munkaszerződéssel jön létre. Fontos megemlíteni, hogy ugyan a felek az Mt. egyes rendelkezéseitől eltérhetnek, a polgári jogi szerződésekhez, a Ptk.-hoz képest az Mt. jóval több korlátozást, eltérést nem engedő rendelkezést tartalmaz. Mind a munkaszerződés megkötése, mind a munkaszerződés módosítása során magas színvonalú közreműködést tudok nyújtani annak érdekében, hogy a felek – mind a munkavállaó, mind a munkáltató – biztosak lehessenek abban, hogy a munkaszerződés összhangban van a hatályos jogszabályi rendelkezésekkel.
Az Mt. számos olyan jogról és kötelezettségről rendelkezik, amelyek akkor is megilletik, illetve terhelik a munkavállalót és a munkáltatót, ha arról a munkaszerződés kifejezetten nem rendelkezik. Ügyvédként szakértő segítséget tudok nyújtani ügyfeleimnek abban, hogy megismerjék és gyakorolják jogaikat, illetve teljesítsék kötelezettségeiket. Fontos, hogy a jogsértő magatartás mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára súlyos következményekkel járhat, adott esetben a munkaviszony megszüntetéséhez vezethet, amivel a munkavállaló elveszti a megélhetését, a munkáltató pedig egy értékes munkatársat.
A munkajogi gyakorlatban rendszeresek a munkaidő-beosztással, munkaidőkerettel, rendkívüli munkaidővel (túlórával), készenléttel és ügyelettel, illetve pihenőidővel, pihenőnapokkal kapcsolatos kérdések, problémák. Ezek a kérdések azért is lényegesek, mert a jogsértő gyakorlat komoly hatással járhat a munkavállaló magánéletére is.
Ügyvédként segítséget tudok nyújtani a munkáltatók számára abban, hogy megismerjék, és megfelelően alkalmazzák az Mt. vonatkozó rendelkezéseit.
Természetesen a munkavállalók megkeresése esetén is rendelkezésre állok a munkaidővel kapcsolatos kérdések tisztázása érdekében.
Az Mt. számos különböző szabadságot különböztet meg, és a különböző szabadságok kiadására, illetve esetlegesen elhalasztására, megszakítására, megváltására eltérő szabályok vonatkoznak; ügyvédként pontos információkkal tudok szolgálni az ezek közötti eligazodáshoz.
A szabadságok megfelelő kezelése kétségtelenül kiemelkedően fontos a munkavállaló számára, ugyanakkor a szabadságok kiadásával kapcsolatban a munkáltató számára is elengedhetetlen a releváns jogszabályok ismerete. Mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára segítséget tudok nyújtani abban, hogy megismerje, és képes legyen megfelelően gyakorolni a szabadságok kiadásával kapcsolatos jogait, illetve kötelezettségeit.
Az Mt. alapján a munkaviszony több módon is megszűnhet, és mind a munkavállaló, mind a munkáltató számára súlyos következményekkel járhat, ha a munkaviszonyt jogellenesen szünteti meg.
Ügyvédként közre tudok működni többek között közös megegyezések létrehozásában, illetve magas színvonalú szakmai tanácsadást nyújtok a munkaviszony felmondással történő megszüntetésével, a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos kötelezettségekkel, illetve az esetleges jogellenes munkaviszony-megszüntetés esetén érvényesíthető igényekkel kapcsolatban.
Cégek, szervezetek ügyei
A jogi személy létrehozásáról a tagjai (vagy alapítói) a létesítő okiratban rendelkezhetnek. Bár a főszabály az, hogy tagok a létesítő okiratban szabadon rendelkezhetnek az egymás közötti és a jogi személyhez fűződő viszonyukról, valamint a jogi személy szervezetének és működésének szabályozásáról, a Ptk. tartalmaz néhány korlátozást, amelyet figyelembe kell venni. Ügyvédként magas színvonalú közreműködést tudok nyújtani a jogi személyek létrehozásának teljes eljárása során.
Kiemelem, hogy cég alapítása esetén a cégbejegyzési eljárásban a jogi képviselet kötelező.
A jogi személy legfőbb szerve azt adott jogi személy típusától, illetve a létesítő okirattól függően a taggyűlés, közgyűlés vagy küldöttgyűlés, amely ülés megtartásával, vagy adott esetben akár ülés megtartása nélkül is hozhat döntést. Ezekben közös, hogy az összehívás, illetve a döntéshozatal során mind a Ptk. mind a létesítő okirat rendelkezéseit figyelembe kell venni, be kell tartani. Ez azért is kiemelten fontos, mert a jogsértő módon megtartott ülés (vagy ülés nélküli döntéshozatal) akár a határozat hatályon kívül helyezéséhez is vezethet.
A döntéshozatallal kapcsolatban már az első lépéstől kezdve megbízható segítséget tudok nyújtani annak érdekében, hogy a döntéshozatalra a hatályos jogszabályokkal és mindenkori létesítő okirattal összhangban álló módon kerüljön sor.
Ügyvédként a cég vezető tisztségviselője számára készíthetek ellenjegyzett aláírás-mintát, ami bizonyítja az aláírás valódiságát. Fontos viszont, hogy ügyvédként ilyen aláírás-mintát kizárólag cégbejegyzési vagy változásbejegyzési eljárás során készíthetek, azaz csak a cég megalapításakor, vagy a létesítő okirat más (ügyvédi közreműködést igénylő) módosításával együtt.
A jogi személy a létesítő okiratának módosítását (a jogi személy típusától függően a Ctv.-ben, illetve Cnytv.-ben foglaltak szerint) köteles a nyilvántartó bíróság felé bejelenteni – a cégek esetén a változásbejegyzési eljárás során (a Ctv.-ben meghatározott kivételekkel) szintén kötelező jogi képviselő igénybevétele.
A változás bejegyzésére mind a Ctv. mind a Cnytv. tartalmaz határidőt, ezért a pénzbírság, illetve az esetleges egyéb hátrányos jogkövetkezmények elkerülése érdekében mindenképpen fontos ezek betartása.
A kisebbségvédelem a hitelezők érdekeinek védelme mellett fontos korlátja a jogi személy, különösen a gazdasági társaságok létesítésével és a jogi személy
szervezeti és működési szabályai megállapításával kapcsolatos szabadságnak. Ügyvédként elsősorban jogi tanácsadással tudok hatékonyan közreműködni abban, hogy a jogi személy működése a kisebbségvédelmi rendelkezéseket ne sértse. Emellett, jogi személy tagjainak megkeresése esetén a kisebbségvédelmi rendelkezések, az azokból származó igények érvényesítése során is hatásos jogi segítséget tudok nyújtani.
A cégekkel, jogi személyekkel kapcsolatos ügyek között fontos szerepe van a jogi személy megszüntetésének. Ügyvédként többek között segítséget tudok nyújtani a végelszámolási eljárással kapcsolatban, illetve a csőd- vagy felszámolási eljárások során a hitelezői igények érvényesítésében.
Adatvédelem, GDPR
Ügyvédként rendelkezem a GDPR által elvárt szakmai rátermettséggel és az adatvédelmi jog és gyakorlat szakértői szintű ismeretével, hogy adatvédelmi tisztviselői (DPO) tisztséget töltsek be.
Adatvédelmi tisztviselőként
a) tájékoztatom és szakmai tanácsot adok megbízómnak és az adatkezelést végző alkalmazottjainak a GDPR, valamint az egyéb uniós vagy tagállami adatvédelmi rendelkezések szerinti kötelezettségeikkel kapcsolatban;
b) ellenőrzöm a GDPR-nek, valamint az egyéb uniós vagy tagállami adatvédelmi rendelkezéseknek, továbbá a megbízóm személyes adatok védelmével kapcsolatos belső szabályainak való megfelelést;
c) megbízóm kérésére szakmai tanácsot adok az adatvédelmi hatásvizsgálatra vonatkozóan, valamint nyomon követem a hatásvizsgálat elvégzését;
d) együttműködök a felügyeleti hatósággal; és
e) az adatkezeléssel összefüggő ügyekben – ideértve a GDPR 36. cikke szerinti előzetes konzultációt is – kapcsolattartó pontként szolgálok a felügyeleti hatóság felé, valamint adott esetben bármely egyéb kérdésben konzultációt folytatok vele.
Ügyvédként magas színvonalon közre tudok működni az adatkezelési folyamatok ellenőrzésében, a GDPR rendelkezéseinek való megfelelés vizsgálatában. Szükség esetén jogi segítséget tudok nyújtani az adatvédelmi hatásvizsgálat lefolytatásában, illetve az előzetes konzultáció során.
A kamerarendszerek üzemeltetése gyakori jelenség, azonban a NAIH gyakorlata alapján számos elvárásnak meg kell felelnie az adatkezelőnek, és mind a mai napig gyakoriak a kamerák üzemeltetésével kapcsolatos jogsértések. Ügyvédként segítséget tudok nyújtani abban, hogy milyen feltételekkel lehet jogszerűen üzemeltetni a kamerát és felhasználni a kamera által rögzített felvételt, illetve, hogy milyen módon kell az érintetteket tájékoztatni a kamerás megfigyelésről.
Az adatkezelésekre vonatkozó belső szabályzat egy fontos, az adatkezelés biztonsága érdekében alkalmazott szervezési intézkedés lehet. A belső szabályzatok lényege, hogy a jogsértések, visszaélések elkerülése érdekében előre szabályozzák a személyes adatok kezelésének folyamatát, illetve – cégek, szervezetek esetén – az adatkezelő szervezetén belüli jogosultságokat. Segítséget tudok nyújtani abban, hogy mely adatkezeléseket célszerű részletesebben is szabályozni, továbbá közreműködhetek a belső szabályzat megfelelő, GDPR és más jogszabályok rendelkezéseinek megfelelő kialakításában.
Az adatkezelési tájékoztatók kulcsfontosságú szerepet töltenek be többek között a jogszerűség, tisztességes eljárás és átláthatóság elvének megvalósulása, az érintett joggyakorlásának elősegítése, illetve adott esetben az adatkezelés jogszerűsége szempontjából is. Az adatkezelési tájékoztató az az irat, ami „kifele”, az érintett felé megjelenik, és – nevének megfelelően – tájékoztatja az érintettet személyes adatai kezelésének részleteiről.
Ügyvédként segítséget tudok nyújtani az adatkezelési tájékoztató elkészítésében, javaslatokat tudok tenni, hogy milyen információkat kötelező, illetve milyen információkat javasolt a tájékoztatóban feltüntetni. Ezen túl, tanácsokat tudok adni azzal kapcsolatban is, hogy milyen módon szükséges a tájékoztatót közzétenni, az érintett rendelkezésére bocsátani.
A GDPR az adatvédelmi incidensek bejelentésével kapcsolatban (a kockázatokkal nem járó incidensen kivételével) rövid – tudomásszerzéstől számított 72 órás – határidőről rendelkezik, ezért minden adatkezelő számára kulcsfontosságú, hogy készen álljon arra, hogy egy esetleges adatvédelmi incidens esetén a bejelentéssel kapcsolatos kötelezettségeinek eleget tegyen.
Jogi segítséget tudok nyújtani a felmerült eset értékelésében, hogy valóban adatvédelmi incidensről van-e szó, továbbá közre tudok működni az incidens, valamint annak kockázatai értékeléséében és ettől függően az incidens bejelentésében, illetve az incidenssel kapcsolatos egyéb kötelezettségek teljesítésében.
A NAIH által közzétett határozatok alapján számos NAIH eljárás előzménye volt már az, hogy az adatkezelő az érintett kérelmét válasz nélkül hagyta, vagy az érintetti kérelem teljesítését jogszerűtlenül megtagadta. Ezért, bár az érintetti kérelmekkel kapcsolatos intézkedésre az adatvédelmi incidensek bejelentéséhez képest jóval hosszabb (egy hónapos) határidő áll rendelkezésre, érdemes az érintetti kérelmek intézésére kiemelt figyelmet fordítani.
Segítséget tudok nyújtani annak pontos azonosításában, hogy az érintett kérelme melyik, a GDPR által biztosított jog gyakorlására irányul, továbbá abban is, hogy az adatkezelő milyen intézkedésekre köteles az érintett kérelme következtében, vagy éppen milyen indokokra hivatkozva tagadhatja meg annak teljesítését.
Természetesen nem csak az adatkezelőknek, hanem az érintetteknek is rendelkezésére állok, jogi tanácsadással és akár az érintetti kérelem megszerkesztésében való közreműködéssel, jogi képviselet ellátásával elő tudom segíteni az érintetti jogok gyakorlását.
Bejelentővédelem
A Panasztv.-ben meghatározott esetekben (legalább 50 személyt foglalkoztató, illetve meghatározott személyi körbe tartozó foglalkoztatók) kötelesek belső visszaélés-bejelentési rendszert létrehozni és működtetni. Természetesen, belső visszaélés-bejelentési rendszer ilyen kötelezettség hiányában is működtethető.
Fontosnak látom kiemelni, hogy a Pansztv. kizárja azt, hogy olyan személytől fogadjak el bejelentővédelmi ügyvédi megbízást, akivel más megbízási jogviszonyban, munkaviszonyban, munkavégzési kötelezettséggel járó más jogviszonyban állok, vagy álltam a bejelentővédelmi ügyvédi megbízást megelőző öt évben. Meglévő vagy az elmúlt 5 évben volt ügyfeleim, megbízóm számára bejelentővédelmi ügyvédi megbízást nem fogadhatok el, annak azonban nincs akadálya, hogy más módon – például jogi tanácsadással – segítsem a jogszabályoknak való megfelelést.
Bejelentővédelmi ügyvédként az alábbi szolgáltatásokat tudom nyújtani:
a) fogadom a megbízóm tevékenységével összefüggő bejelentéseket,
b) jogi tanácsadást nyújtok a bejelentőnek a bejelentés megtételével kapcsolatban,
c) kapcsolatot tartok a bejelentővel, tőle a bejelentés kivizsgálása érdekében szükség esetén tájékoztatást, felvilágosítást kérhetek,
d) a megbízóm rendelkezése szerint közreműködhetek a bejelentés alapján indult vizsgálat lefolytatásában, és
e) a megbízóm kérésére írásban tájékoztatom a bejelentőt a bejelentéssel kapcsolatos eseményekről, különösen a bejelentés alapján indult vizsgálat eredményéről, a megbízóm által megtett intézkedésről vagy a vizsgálat lefolytatásának elutasításáról.
Peren kívüli igényérvényesítés
A jogviták peren kívüli lezárása szinte minden esetben gyorsabb és költséghatékonyabb, mint a jogi eljárás, ahol az ügyvédi munkadíj mellet sok esetben illetéket (vagy adott esetben más perköltséget) is meg kell fizetni vagy előlegezni, és akár évekig elhúzódhat. Ezért, akár a per megindítása után is célszerű törekedni egyezség létrehozására (persze, csak ha ez lehetséges az adott helyzetben).
Jellemzően az igényérvényesítés első lépése egy ügyvédi felszólító levél küldése. Ennek lényege, hogy megbízóm jogi képviselőjeként eljárva – egy általa jóváhagyott szövegű levélben – felszólítom a követelés kötelezettjét az önkéntes teljesítésre, előadva a követelést megalapozó tényállást és jogi érveket, továbbá figyelmeztetve a kötelezettet a további jogi lépések megtételének lehetőségére.
Cég kötelezett esetén, a tartozás mértékétől, illetve az eset körülményeitől függően lehetőség van a Cstv. szerinti fizetési felszólítás megküldésére is, aminek az előnye, hogy amennyiben a kötelezett cég a felszólításnak nem tesz eleget, úgy vele szemben felszámolást lehet kezdeményezni.
Előfordul, hogy a(z ügyvédi) fizetési felszólítás címzettje a felszólítás tartalmával részben vagy egészben nem ért egyet, azonban az egyeztetésektől nem zárkózik el teljesen. Akár a jogosulti, akár a kötelezetti oldalnak jogi segítséget tudok nyújtani olyan módon, hogy az ilyen egyeztetések során jogi tanácsokat adok számára a követelés megalapozottságával kapcsolatban, illetve – igényeinek megfelelően – képviselem a másik féllel való egyeztetések során.
A peren kívüli igényérvényesítés – sikeressége esetén – gyakran zárul le úgy, hogy a felek egyezséget kötnek, akár akkor is, ha a kötelezett a jogosult követelését teljes egészében elismerte. Az ilyen egyezség jogi szempontból egy polgári jogi megállapodás, így ugyanúgy, magas színvonalú segítséget tudok nyújtani az egyezség megszövegezésében, megbízóm igényeinek és érdekeinek pontos és jogilag megfelelő rögzítésében, mint bármilyen más polgári jogi szerződés esetén.
Igényérvényesítés jogi úton
A fizetési meghagyásos eljárás egy közjegyzői eljárás, amelyet az Fmhtv. által meghatározott esetekben lehet, illetve adott esetben a polgári pert megelőzően kötelező igénybe venni. Ennek során a közjegyző egy felszólítást, fizetési meghagyást (FMH) küld a kötelezettnek. Ha a kötelezett az FMH-ban foglalt követelést vitatja, akkor az FMH-val szemben 15 napon belül ellentmondással élhet, és ez esetben a jogosult polgári peres eljárás útján kísérelheti meg az igénye érvényesítését. Ha viszont a kötelezett nem él ellentmondással, akkor az FMH jogerőre emelkedik, és egyenértékű lesz a jogerős ítélettel, azaz a jogosult a kötelezett önkéntes teljesítése hiányában ugyanúgy végrehajtási eljárást kezdeményezhet, mintha polgári pert nyert volna a kötelezettel szemben.
Ügyvédként mind a jogosult, mind a kötelezett jogi képviseletét hatékonyan el tudom látni az FMH eljárás során.
A polgári perben a bíróság (elsőfokon az adott ügytől függően járásbíróság vagy a törvényszék) dönti el a felperes(ek) és az alperes(ek) közötti jogvitát. Ügyvédként bármelyik oldal magas színvonalú jogi képviseletének ellátására készen állok – itt megjegyzem, hogy a Pp. által meghatározott esetekben a jogi képviselet kötelező. A jogi képviselet magában foglalja a perrel kapcsolatos beadványok elkészítését, bírósághoz történő benyújtását, ügyfelem tárgyaláson való képviseletét, illetve adott esetben a tárgyaláson kívüli egyezség megkísérlésére irányuló egyeztetésekben való közreműködést is.
A jogvita elbírálását követően, ha a bíróság ítéletének önkéntes teljesítése elmarad, úgy a jogosult (mint végrehajtást kérő) a kötelezettel (mint adóssal) szemben végrehajtási eljárást kezdeményezhet. Ezen kívül a munkajogi igényekkel kapcsolatban kiemelem, hogy adott esetben a munkáltató fizetési felszólítása külön munkajogi per nélkül is végrehajthatóvá válik (a bíróság végrehajtási záradékkal látja el), ha a munkavállaló nem támadja meg keresettel.
A végrehajtási eljárással kapcsolatban mind a végrehajtást kérő, mind az adós számára hatékony jogi segítséget tudok nyújtani.
Más megbízások
A fent felsorolt ügyeken túl számos más olyan kérdés van, amelyben hatékony jogi tanácsadást, jogi képviseletet, illetve más jogi szolgálatásokat kínálok Önnek.
Ide tartoznak például a védjegyekkel, szellemi tulajdonnal kapcsolatos ügyek, legyen szó akár egy védjegy bejegyzéséről, akár egy jogosulatlan használattal kapcsolatos ügyről.
Természetesen jogi segítséget kínálok az olyan személyesebb ügyekben is, mint amilyenek a családjoggal kapcsolatos ügyek (így különösen például közreműködés házassági vagy élettársi vagyonjogi szerződés elkészítésében), vagy a végrendelkezés.
Jogi tanácsokat adhatok Önnek dologi jogi kérdésekben, így különösen birtokvitákkal, birtokvédelemmel kapcsolatos ügyekben, illetve ügyvédként képviselhetem Önt a jegyző vagy a bíróság előtt. Szintén a dologi jog területére tartoznak a záloggal, jelzáloggal kapcsolatos ügyek.
Nem találja a fentiek között az Önt érintő problémát, kérdést? Keressen bizalommal e-mailben (mszalay@szalayjuris.com) vagy telefonon (+36 20 310 8189), illetve előzetes egyeztetés alapján személyesen is!